Bruce Lee Poland 2013 Designed by Marek Patryk Brański

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone.

BruceLeePoland

Legionowo

Polska

Facebook: Bruce Lee Poland

e: bruceleepoland@gmail.com

WITAJ - BRUCE LEE

Prawa autorskie rodziny Bruca Lee

11 February 2019

STORE

Official Bruce Lee Fan Page Poland approved

by Shannon Lee and Bruce Lee Family in USA.

Artykuły

Bruce Lee bio

 

 

Słynne “opróżnij umysł, bądź bezforemny, bezkształtny – jak woda” to tylko jedna z wielu mądrości, jakie Bruce Lee pragnął nam przekazać. Mało kto wie, że jego ostatnim dziełem nie jest film, a właśnie zbiór filozoficznych, autorefleksyjnych przemyśleń, zebranych w listach o roboczym tytule “In My Own Process”.

Wschodnie sztuki walki nigdy nie miały służyć walce sensu stricto, a raczej rozwojowi duchowemu ich adepta. I Bruce Lee doskonale o tym wiedział. Tego pana nie trzeba raczej nikomu przedstawiać, jednak warto spojrzeć na jego życie z nieco szerszej perspektywy, aniżeli przez pryzmat jego głównego zawodu.

Okazuje się bowiem, że aktorstwo było dla niego jedynie narzędziem, za pomocą którego mógł dotrzeć ze swą filozofią do większej rzeszy odbiorców. Na co dzień zajmowała go jednak filozofia, której zgłębianie pomagało mu w dopracowaniu Jeet Kune Do, jego własnej sztuki walki. I właśnie filozofią zajmował się tuż przed śmiercią, czego wyrazem są listy do samego siebie, które dopiero niedawno ujrzały światło dzienne.

“In My Own Process” to nigdy nie ukończony zbiór przemyśleń, jakie Bruce Lee wywodził nad sensem życia, kondycją społeczeństwa ale przede wszystkim – nad samym sobą. Mistrz przeredagowywał owe listy co najmniej dziewięć razy, jednak jego nagła śmierć nie pozwoliła mu na ich dokończenie. Zapisków nigdy nie opublikowano, a Bruce Lee Foundation upubliczniła te materiały dopiero niedawno.

Jeden z upublicznionych szkiców “In My Own Process”, fot. Bruce Lee Foundation

Ciężko nie odnieść wrażenia, że Bruce Lee przeczuwał zbliżającą się śmierć. To tłumaczyłoby tak nagłe ukierunkowanie myśli aktora na autorefleksję. Z tych rozważań nad własnym “ja”, wyklarowała się koncepcja “artysty życia”, będąca esencją “In My Own Process”.

Wgląd w zapiski oraz ich analizę znajdziecie w portalu Brain Pickings. Dodatkowe informacje uzyskacie także na oficjalnej stronie, prowadzonej przez Shannon Lee – córkę Bruce’a. Listy “In My Own Process” są też głównym tematem podcastu, który Shannon stworzyła wraz z kulturoznawczynią Sharon Ann Lee.

 

Źródło : www.exumag.com

 

Bruce Lee jakiego nie znacie